Fuar Standı Tasarımı

Fuar standı tasarımı bir nevi mimarlık çalışması olan stand tasarımları, ölçülendirme ve orantısal formüller üzerinden yapılır. Görüntüde bir bütün oluşturan yapılar, mm’lik hesaplamaların en ideal şekilde oluşturulması ve birleştirme faktörleri en ideal düzlemlerde yapılarak dizayn edilir. Fuar standı tamamı, bilgisayar ortamında inşa edilir. Kağıt üzerinde yapılan tasarım, dijital ortamda 3 boyutlu forma kavuşturulur ve tüm mühendislik formülleri eklenerek, proje oluşturulur.

Üretim aşamasının tamamı, projeye uygun şekilde yapılarak yapı unsurları imal edilir. Kullanılacak malzeme ve materyallere göre tüm birleşim unsurları eksiksiz şekilde üretilir. Kurulum ise fuar alanında yapılır. Hazırlanan tüm malzemeler, birleştirme aparatları, paneller ve stant için gerekli ekipmanlar, montaj alanına nakledilerek kurulum yapılır.

Fuar Stand Tasarımında Kullanılan Malzemeler

Fuar standı tasarımı  proje aşamasında belirlenen stant malzemeleri, yapının türüne göre belirlenir. Modüler yapıda olan fuar stantları, alüminyum bazlı malzemelerden dizayn edilir. Modüler stand tasarım ise daima opsiyoneldir. Kullanılan tüm malzemeler puzzle niteliğinde imal edilir ve her parça birbiri ile kullanılarak tasarım edilebilir.

Ahşap fuar standı çeşitlerinde ise sunta veya suntalem kullanılır. Daha şık ve kaliteli bir görünün veren ahşap stantlar, istenilen fuar standı tasarımları uygulanarak kişiye özel formda tasarlanabilir. Yuvarlak ve oval kesim olanaklarının sunulması, tasarım ve dekorasyonda sınırsız seçenek sunması ve daha alternatifli kullanılması, ahşap tasarımların tercih edilmesini sağlayan unsurlardır.

Fuar standı tasarımı modüler stantlar ise farklı malzemelerle bütünsel olarak kullanılabilen öğelerdir. Cam, ahşap, kumaş, pvc gibi malzemelerle seçenekli veya kombine olarak kullanılabilen, istenilen ebat, kapasite, malzeme ve tasarımda kullanılabilen, aynı zamanda ekonomik olan fuar standı çeşitleridir.

Fuar Standı Tasarımlarında Özen Gösterilmesi Gerekenler

Fuar standı tasarımı nasıl olmalı konusunda, marka fikrinin en sanatsal biçimde sunulması önemlidir. Firmanın kuruluş amacı, vizyon ve misyonu, temel hedefleri ve markayı oluşturan temel öz, stand tasarımının temelini oluşturmalıdır. Seçilen malzemeler, tasarımın çizgileri, kullanılan renk ve boyama- kaplama malzemeleri, temel tema üzerinde değerlendirilmelidir.

Örneğin bir dekorasyon firmasının tanıtımı yapılacak ise stant iç dekorasyonundan ziyade dış alanlarının en iyi formülde sunulması gereklidir. Dekorasyon esasen iç alanla alakalı olsa da dış alanın en şık ve kaliteli formda sunulması, marka imajının dış görünümden de sunulması iç alanının zaten ve çoktan beğenilmiş olmasını sağlar. Bu formül önceden beğenilme ve doğrudan beğenme stratejisi olarak kullanılır.

Fuar Standı Fiyatları

Fuar standı fiyatları bu sene geçtiğimiz senelere göre daha fazla olacaktır. Giderek artan fiyatlar standlarda kullanılan malzemeye de etki edecektir. Yine de kişiler araştırarak en uygu fiyatı f-veren firmalar ile kıyaslama yaparak uyguna ayarlayabileceklerdir.

Fuar standı yapan firmalar tasarımlarında markanın kapasitesini belirtmek için çok büyük alanlar kullanmaya gerek yoktur. Yapı detaylarının nasıl ve ne bazda sunulduğu önemlidir. Kişilere sunulmak istenen ferahlık ve rahatlık temaları ise gereksiz ayrıntılardan kaçınılarak tamamen soft temalar sunulmalıdır. Şayet markanın köklü ve geniş hacminden tema oluşturulmak isteniyor ise zemin unsurları daha nitelikli formda dizayn edilmelidir.

Fuar standı tasarımı aşamalarında özen gösterilmesi gereken unsurlar ayrıca şu şekildedir;

Yan paneller, iç duvar kısımlar belirginlik formülü üzerinden uygulanmalıdır. Dijital baskı kaplama, folyo veya boya seçimleri, pürüzsüzlük teması veya dokulu temalardan, markanın imajına uygun doğrultuda seçilmelidir.

Bağlantı öğeleri şayet birleşik- bütünleşik temaları sunulacak ise daha belirgin formlarda sunulmalı, çoktan bütünselliği sağlamış firmalar ise bağlantı ögelerinin görünmemesi ve birleşim yerlerinin belirgin olmaması gereklidir.

Mailinizi Bırakın.

Fırsat ve Kampanyalarımızdan haberdar olun.

    İlginizi Çekebilir

    Hızlı teklif Alın.

    İhtiyaçlarınız ile ilgili hızlı ve kolay teklif alın.